Kredi ve Banka Haberleri
Yırtılan Ayakkabı Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu              : Ayıplı Ürün (Yırtılan Ayakkabı)
Şikayet Tarihi                : 30.09.2015

Olayın Özeti: Tüketici 02.04.2015 tarihinde ….. Kundura San. Ve Tic. A.Ş.’den 169,00 TL bedelle ayakkabı satın aldığını, ancak söz konusu ürünü aldıktan 2 ay sonra ön tarafında bulunan bez kısmında yırtılma oluşması sebebi ile ilgili firmaya götürdüğünü, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının özeti; İlgili firmadan 06.11.2015 Tarihli yazımızla savunma istenmiş; 24.11.2015 tarihinde tebligat yapılmış, ancak yasal süre içerisinde cevap hakkını kullanmamıştır.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra; ……. Kundura bilirkişiden rapor alınmıştır, Bilirkişi raporunda özetle; şikayet konusu ayakkabının saya file kısmında yırtılma ve erime görüldüğünden üretim hatası olduğu tespit edildiği yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm : Tüketicinin talebinin Kabulüne,

  1. Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 169,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  2. 6502  Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrasına göre bu dosya için yapılan 30,00 TL tebligat ücretinin ve 6183 sayılı yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikayet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğünü tebliğine,  tebligat ücreti ve yönetmeliğin 36. Maddesine göre 66,47 TL bilirkişi brüt ücretinin toplam 96,47 TL’nin firmanın bulunduğu Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne şikayet edilen tarafından ödenmesine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin ….. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ