Kredi ve Banka Haberleri
Yıpranan Kıyafet Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu              : Ayıplı Ürün   

Şikayet Tarihi                : 13.08.2015   

Olayın Özeti: Tüketici, 30.04.2015 yılında ………. Perakande Mah. A.Ş.’den 298,00 TL bedelle ürün satın aldığını, ancak söz konusu ürünün kısa süre sonra deforme olması sebebi ile ilgili firmaya götürdüğünü, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 18.08.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, 27.07.2015 tarihinde tebligat yapılmış, firma verdiği savunmada; ürünü almasından sonra tüketicinin ürünü özenli kullanmadığı, tüketici hatasından kaynaklandığından bahisle başvurunun reddedilmesini talep etmektedir. .

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra emekli Giyim Üretim Teknoloji öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; söz konusu kıyafet   %100 pamuklu saten kumaştan üretildiğini, söz konusu ürünün üst yaka kat yerinde kumaşta deformasyon (tüylenme), renk solması ve manşetlerin iç kısımlarında sürtünme sonucu deformasyon ve renk solması tespit edildiğini, 1,5 aylık kullanımda meydana gelen deformasyonun kullanıma bağlı olmayıp renk haslığı ve sürtünme mukavemetinin oluşturulmaması sonucu meydana geldiğini, bu nedenle tüketici kaynaklı bir durum olmadığı, ayıplı ürün olduğu yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Satışın iptal edilmesine ve tüketicinin ödemiş olduğu 298,00 TL’nin şikayet edilen tarafından yenisi ile değiştirilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ