Kredi ve Banka Haberleri
Yıpranan Eşofman Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu              : Ayıplı Ürün   

Şikayet Tarihi                : 03.11.2015    

Olayın Özeti: Tüketici, 06.04.2015 yılında …….. Spor Malzemeleri Satış ve Pazarlama A.Ş.’den 185,50 TL bedelle eşofman takımı satın aldığını, söz konusu ürünün deforme olması sebebi ile ilgili firmaya götürdüğünü, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 05.11.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; şikayete konu ürünle ilgili olarak herhangi bir imalat ya da malzeme hatası olmadığı, üründeki yıpranmanın tüketici hatasından kaynaklandığını, tüketicinin ardniyetli olduğunu, firmanın ürettiği ürünlerin kalitesinin tartışılamaz olduğunu, almış olduğu ürünü zaten kampanya dahilinde çok uygun bir fiyatla aldığından  dolayı tüketicinin şikayetinin reddine karar verilmesini talep ederiz’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra emekli Giyim Üretim Teknoloji öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; söz konusu eşofman %100 polyester iplik kullanılarak üretildiğini, söz konusu ürünün sağ paça yan dikiş kenarı diz hizasında kumaşta deformasyon olduğunu ve Statik elektriklenme nedeniyle toz topladığının tespit edildiğini, ürünün hiç kullanılmadığını, kullanılan kumaş kalitesinin çok düşük olduğunu, bu sebeple tüketici kaynaklı bir durum olmadığı, ayıplı ürün olduğu yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.
Hüküm:
Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Satışın iptal edilmesine ve tüketicinin ödemiş olduğu 185,50 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ