Kredi ve Banka Haberleri
Yapı ve Kredi Bankası Kredi Kartı Aidatını Nasıl Geri Alırım?
0

30 Ekim 2014 tarihinde çıkan yeni yönetmelik ile bankalar tarafından yapılan kesinti kalemlerinde değişikliğe gidilmiştir. Bu tarihten öncesi son on yıllık kredi kartı aidatı, kredi kartı üyelik ücreti adı altında kartınızdan yapılan kesintileri alabilmeniz mümkündür. Bu kesintileri alabilmek adına bankaya başvurarak red cevabı almış olabilirsiniz.

İkametinizim bulundu Kaymakamlık bünyesi altındaki Tüketici Hakem Heyetlerine kesintinin yapıldığına dair dayanak belgeniz, dilekçe ile başvurmanız halinde heyetçe sizin adınıza karar çıkartılarak, size ve şikayet edilen kuruluşa PTT yoluyla tebliğ edilecektir.

Aşağıda Yapı ve Kredi Bankasının Kredi Kartı Aidatına Ait Tüketici Hakem Heyeti Kararı Örneğini yayınlıyorum

Şikayet Konusu            :Yıllık Üyelik Aidatı

Şikayet Tarihi                : 12.05.2014

Karar Tarihi                : 16.01.2015

Olayın Özeti: Tüketici, YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. ‘nin (********……) No’lu kredi kartı hamili olduğunu, kendisine 2009-2010 işlem tarihli hesap ekstresinde toplam 75.00TL yıllık üyelik aidatı talep edildiğini ve hesabından kesildiğini beyan ile şikayette bulunarak, yasal olmayan ve kendisinden haksız olarak alınan bu ücretin iadesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: : İlgili firmadan 13.05.2014 tarihli yazımızla savunma istenmiş, İlgili firmaya  PTT kanalıyla iş yerinde daimi çalışana tebligat yapılmış ancak savunma isteğine yasal süresi içerisinde cevap verilmemiştir

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası incelenmiş ve bankanın, Kredi Kartı Aidatı adı altında tüketiciden ücret talep etme hakkı olmadığı, bankanın vadesiz hesap açarak para akışından ve komisyon ücretlerinden zaten menfaat temin ettiği, ayrıca 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesinde ifadesini bulan düzenlemeye aykırıdır. Genellikle son zamanlarda banka vb. kuruluşların aynı şekilde hesap işletim bedeli yada yıllık kredi kartı aidatı adı altında mudi ve müşterilerden çok farklı biçim ve miktarlarda ücret almaya başladıkları toplumumuzda öne çıkmış işlemler haline gelmiştir.Kaldı ki alınan ücretin verilen hizmetin karşılığını bulduğu veya hizmete göre makul, hak ve nesafete uygun olduğu tartışmalıdır.Ayrıca 6502 Sayılı Yasanın 6/1 maddesi, tüketici ile müzakere edilmeden herhangi bir konunun sözleşmede yer almasını haksız şart olarak düzenlemiştir. Yine Kanunun 6. Maddesi gereğince Bakanlık tarafından çıkarılmış olan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmelik’in “Haksız Şart” başlıklı 5. Maddesinde “Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.” Hükmüne yer verilmektedir. Bu bağlamda, tüketici akitlerinde yer alan haksız akit şartlarına Avrupa Birliği direktifi de tarafların pazarlık gücünün eşit olmamasıyla değil, mal ve hizmetleri üreten yada tedarik eden kişinin tüketiciye nazaran sahip olduğu yüksek ekonomik gücü kötüye kullanması ile ilgilenmiştir. Söz konusu direktifte bir akit şartının taraflarca münferiden müzakere edilmiş olduğu hallerde de eğer akdin genel olarak değerlendirilmesi neticesinde o şartın önceden formüle edilmiş standart bir şart olduğu anlaşılıyorsa, bu şart haksız olarak nitelendirilerek yasaklanması yoluna gidilmiştir. Denildiğinden aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin talebinin  KABULÜNE,

1- Yıllık Kart Aidatı adı altında tüketiciden haksız olarak alınan 100,00 TL’nin  şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine,

2-6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesine göre bu dosya için yapılan 27.00 TL  tebligat ücretinin şikayet edilen tarafından ödenmesine, şikayet edilenden işbu 27,00 TL‘nin 6183 sayılı yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikayet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin  aslının veya noter onaylı örneğinin …. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine İtirazı kabil olmak üzere karar verildi.

NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70.  Maddesinin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ