Kredi ve Banka Haberleri
Türksat TV Aboneliğinin Sonlandırılması Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği
0

Türksat TV Aboneliğinin Sonlandırılması Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği

Şikayet Konusu          : Ayıplı Ürün
Şikayet Tarihi             : 25.11.2015
Karar Tarihi                : 13.05.2016

Olayın Özeti: Tüketici, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. (Türksat)’nin … numaralı abonesi olduğunu, Aralık 2013 yılında ikametini Konya’ya taşıması sonucu ilgili firmaya söz konusu hizmeti nakledilmesini, nakledilemezse iptal edilmesi yönünde talepte bulunduğunu, ancak sözleşme devam ederken sözleşmenin sonlandırıldığı gerekçesi ile tarafına dekoder ücreti adı altında 175,00 TL, ayrıca aboneliğin sonlandırılmaması üzerine iki dönem fatura yansıtıp kendisinden 95,83 TL ücret tahsil ettiklerini, mağduriyetinin giderilmesini aboneliğinin sonlandırılması talebinden sonra yansıtılan iki dönem fatura ve bunlara ait faizin iptal edilerek 279,02 TL’nin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 28.10.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘şikayet konusunda inceleme ve karar verme yetkisi BTK Tüketici Hakları Yönetmeliği 13. Maddesi doğrultusunda; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na aittir. Şikayeti olan aboneler Bilgi Teknolojileri Kurumu Tüketici Hakları Daire Başkanlığı, Tüketiciler ile ilişkiler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra şikayetçinin taşındığı ve alt yapının bulunmadığından dolayı kimse hizmet karşılığı olmadan bir bedel ödemeye zorlanamayacağından ilgili sözleşmenin ilgili maddeleri (haksız şart) niteliğinde olduğu anlaşılmakta; ayrıca 6502 sayılı Kanunun 52. Maddesinin gereği aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Tüketiciden haksız olarak alınan 279,02 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine ve varsa faizinin iptal edilmesine,
  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 30,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 30,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin …. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ