Kredi ve Banka Haberleri
Arızalı Cep Telefonu Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu                : Ayıplı Ürün

Şikayet Tarihi                   : 25.09.2014

Olayın Özeti: Tüketici, 02.01.2014 tarihinde 1.100,00 TL bedelle ……………’dan 18 ay taksitle senet yaparak almış olduğu ………. marka cep telefonunu satın aldığını, aldığı bu tarihten itibaren aynı arızadan 4 defa servise gönderdiğini, cep telefonunun sürekli donduğu ve kapanıp sim kartı devreden çıkardığını, her servise gittiğinde 10 gün serviste kaldığını, toplamda 40 gün telefonundan yararlanamadığını, değişim ya da para iadesi için talepte bulunduğunu, kabul edilmediğini, daha sonra genel merkez olan …….. Bilgisayar Sistemleri A.Ş.’ye dilekçeyle başvurduğunu, aynı cevabı aldığını, telefonunun hâlâ sık sık kapandığını, arızalı telefonu kullanmaya çalıştığını, mağdur edildiğini, ayıplı ürünün geri alınarak, satışın iptal edilmesi ve ödemiş olduğu  fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

 Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 13.10.2014 tarihli yazımızla savunma istenmiş, firmanın savunmasında;

‘‘………… isimli müşterimizin sorunu ile ilgili olarak ……… Bilgisayar Sistemleri A.Ş.’ye ait servisler yetkilidir. Servisin verdiği kararlara birebir uymaktayız. Şayet servis değişim-iade talebinde bulunursa memnuniyetle müşterimize yardımcı oluruz’’ şeklinde savunma vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve  eklerinin incelenmesi ve firmanın savunmasından sonra; …………Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir.  Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu ….. markalı cep telefonunda darbe ve çizik izine rastlanmadığı, söz konusu ürünün sökülerek elektronik mikroskop altında incelendiği ve sıvı izine rastlanmadığı, söz konusu ürünün orijinal şarj cihazı ile şarj edilemediği, dolayısı ile açılamadığı, söz konusu ürünle ilgili arızanın anakart sorunundan kaynaklandığının tarafınca tespit edildiği, bunun da tüketici hatasından kaynaklanmayan bir durum olduğu, 02.01.2014 tarihinde alınan …….. markalı cep telefonunun garanti kapsamında olduğu, söz konusu üründe anarkart arızasından kaynaklı sorunlar olduğu ve bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir durum olmadığı, bu sebeple tüketici ……. markalı cep telefonunu kullanamadığı yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur

 HÜKÜM: Tüketicinin  talebinin kısmen KABULÜNE,

  • Ayıplı ürünün geri alınarak, sözleşmenin iptal edilmesine ve ocak 2014 – mart 2015 tarihleri arasında ödemiş olduğu 895,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ