Kredi ve Banka Haberleri
Su Geçiren Cep Telefonu
0

Olayın Özeti: Tüketici, 25.07.2013 tarihinde …… Elektronik’ten 1,549,00TL bedelle ….. marka cep telefonu satın aldığını, söz konusu ürünün özelliklerinden biri de su geçirmez olduğunu, bu özelliği test etmesi sonucu belirtilen özellikleri taşımadığını ve söz konusu ürünün arızalanması sonucu ilgili firmaya götürdüğünü, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 03.07.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘cihaz servis incelemesinde anakartta ve tüm aksamda yoğun sıvı teması mevcut olduğu görülmüştür. Yoğun sıvı teması cihazın kapaklarının tam olarak kapatılmadan suya sokulduğunun bir göstergesidir ve kullanıcı hatasıdır. Bu nedenle ücretlendirilme yapılmış ve müşteri aranmıştır. Tüketicinin iade istemesi sebebi ile 26.06.2015 tarihinde işlemsiz iade edilmiştir’’şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra ………. Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu cep telefonu garanti kapsamında olduğu, söz konusu üründe darbe ve çizik izine rastlanmadığı, söz konusu ürün açılarak elektronik mikroskop altında incelendiği ve sıvı temasına rastlanıldığı, söz konusu ürün orijinal şarj cihazı ile şarj edilemediği ve açılamadığı, ayrıca söz konusu ürünün kurulandığı ve içerisine sıvı teması sonucu renk değiştiren kağıttan konulduğu, kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi tüm kapaklarının sıkıca kapatıldığı ve 50 cm derinliğindeki bir kovaya içme suyu doldurularak 30 dakika bekletildiği, ayrıca söz konusu ürünün kullanma kılavuzunda belirtilen basınç altında yıkandığı, bu işlemler sonucunda cihaz içindeki kâğıdın renk değiştirdiği, dolayısı ile sıvı geçirdiği, bunun da kapağım tam olarak su geçirmeme özelliğinin kaybolması sonucunda olduğunun tarafınca yapılan kontroller sonucunda tespit edildiği, bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir durum olmadığı yönünde verdiği rapor doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin KABULÜNE,

  • Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 549,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ