Kredi ve Banka Haberleri
Su Arıtma Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 25.08.2012 tarihinde …. Su Arıtma Teknolojileri’nden 1.000,00 TL bedelle su arıtma cihazı satın aldıklarını, ancak söz konusu ürünün bir süre sonra arıza vermesinden dolayı ilgili firmayı aradığını, ancak defalarca servisin gelip baktığını, ancak sorunun devam ettiğini, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 20.03.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘kullanıcı hatası nedeniyle 1 yıllık kullanım sonrasında arızalandığı iddiasıyla para iadesi veya ürün değişimi istemiyle açılmış olan iş bu haksız ve hukuki dayanaktan yoksun şikayetin ‘hiç kimse kendi kusurundan yararlanarak hak iddia edemez’ ilkesi gereğince reddine karar verilmesini arz ve talep ederiz’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra …… Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu Su Arıtma Cihazı’nın bağlantılarının sağlam ve gerilim değerlerinin normal olduğu, şebeke suyunun basıncının normal değerlerde olduğu, su giriş ve çıkışının olduğunu, cihazın filtrelerin tıkalı olduğu ancak söz konusu üründe filtre değişim ikaz lambasının yanmadığı, bununda tüketici hatasından kaynaklanmayan bir durum olduğu, yönünde verdiği rapor doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin KABULÜNE,

  • Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 000,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  •  itirazı kabil olmak üzere karar verildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ