Kredi ve Banka Haberleri
Savunmalı Ayakkabı Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 03.07.2014 Tarihinde …………. Mağazacılık ve Paz. A.Ş.’den 106,80 TL’ye almış olduğu ayakkabının taban bölümünün sökülüp, parçalanması üzerine 10.11.2014 tarihinde mağazaya tamir edilmesi, değişimi veya para iadesi talebiyle teslim ettiğini, 11.11.2014 tarihinde gelen cevapta bu hasarın müşteri kaynaklı olduğunu ve ayakkabının iadesine karar verdiklerini, mağduriyetinin giderilmesini ve fatura bedelinin kendisine iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

 Şikayet Edilenin Savunmasının özeti; İlgili firmadan 17.12.2014 Tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında; tüketicimiz ilgili ürünü mağazamızdan satın almıştır. Tüketicimiz ürünü kullandıktan bir süre sonra ‘‘deforme’’ durumuna ilişkin bildirimini firmamıza iletmiştir. Firmamız tarafından ürünle ilgili değerlendirmeler yapılmış, üründe üretimden veya malzemeden kaynaklı bir hata tespit edilememiştir. Müşterimiz konuyla ilgili bilgilendirilmiştir. 6502 Sayıyı Tüketici Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince, tüketiciye bedel iadesi/değişim yapılmamasını ve tüketicinin şikayetinin reddine karar verilmesini, toplantı veya bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmesi halinde tarihinin tarafımıza bildirilmesini ve kararın bir örneğinin tarafımıza tebliğ edilmesini saygılarımızla arz ederiz’’ şeklinde cevap vermişlerdir.

 İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve eklerinin incelenmesinden sonra ………. Kundura bilirkişiden rapor alınmıştır, Bilirkişi raporunda özetle;  incelemeye konu ayakkabının tabanlarında açılmalar, arka bombe kısmında kırılmalar görüldüğünden üretim hatası olduğu tespit edilmiştir, yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur

Hüküm: Tüketicinin talebinin KABULÜNE,

Ayıplı ürünün satıcı firma tarafından geri alınarak fatura bedeli olan 106,80 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,, itirazı kabil olmak üzere karar verildi

NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ