Kredi ve Banka Haberleri
Petrol İstasyonu Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici 21.02.2015 tarihinde ……… (…… Petrol İstasyonu)’nden 75,00 TL bedel karşılığı 95 oktan benzin aldığını, görevli personelin de depo doldu yönünde beyan verdiğini, ancak 1-1,5 km gittikten sonra arabasının durması üzerine taksi tutarak 15,00 TL ücret karşılığı evine gittiğini, arıza tespiti için 75,00 TL ücret karşılığı çekiciyle birlikte sanayiye götürdüğünü, yapılan tespit sonrası yanlışlıkla benzin yerine dizel (motorin) koyulduğunu, yanlış yakıt konulduğunu petrol ofisi genel merkezini arayarak pozitif kartından teyit edildiğini, yanlış konulan benzin sebebi ile yapılan tamir işlemi sonucu tamirciye 560,00 TL ücret ödediğini, mağduriyetinin giderilmesini, benzin için 75,00 TL, ulaşım için ödediği 15,00 TL, çekiciye ödediği 75,00 TL, depoyu temizlemek ve test sürüşü için ödediği 50,00 TL tamir işlemi için ödediği 560,00 TL ve aracının 3 gün süre kullanamadığı için 150×3=450,00 TL olmak üzere toplam 1.225,00 TL’nin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

 Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 15.07.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘şikayete ilişkin olayın olduğu 21.02.2015 tarihinden itibaren bahse konu olan tüm faturalar şikayet edenden talep edilmiştir. Ancak şikayet eden tarafından şikayet dilekçesinde yer alan tutarlara ilişkin herhangi bir fatura tarafımıza ulaştırılmamıştır. Zira Heyetinize yapılan başvuru dilekçesi ekinde de tamir ücreti dışında herhangi bir fatura bulunmamaktadır. Heyetinizce takdir edileceği üzere, şikayet edenin tarafımız aleyhine belgelendirilmemiş hususlarda talepte bulunması hukuken mümkün değildir. İşbu istemlerin belgelendirilmek suretiyle ispat edilesi yasal zorunluluktur. Şikayet eden tarafından belgelendirilemeyen taleplerin de reddi gerektiği açıktır’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra tüketicinin fatura ile ilgili kısmi belge sunduğu anlaşıldığından aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

 

Hüküm: Tüketicinin talebinin kısmen kabulüne;

 Tüketicinin şikayete konu hizmete ilişkin ödemiş olduğu 560,00 TL tamir ücretinin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine,

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ