Kredi ve Banka Haberleri
Otomobil Kapora Ücreti Tüketici Kararı
0

Günledik hayatta milyonlarca kişi araç sahibi olmak için araştırma yapıyor, bir çoğu satış yaparken, bir çoğu da yeni araç sahibi oluyor. Bu kişiler arasında ilk kez araç sahibi olan vatandaşların sayısı da az değil.

Taşıtlarını genel olarak oto galerilerden alan kişiler bu alım için galeri sahibi ile sözleşme imzalama yoluna gider. Aslında bu imzalanan sözleşmeler noter onaylı olmadığı için geçerli olmasa da, hukuken bir delil niteliğini taşıyabiliyor.

Araç alımı için yapılan sözleşme neticesinde taraflar başlarına gelebilecek türlü sebeplerden dolayı bu sözleşmeyi iptal ederlerken, alımı yapan kişinin alacağı araç için kapora ücreti muallakta kalıyor. Kapora ücretini ödeyen kişi iptal edilen sözleşme sonucu bu ücreti geri alma talebinde bulunurken, araç sahibi de bu ücretin iadesini imtina etme yoluna gidiyor.

Bu gibi durumlarda yapılacak en hızlı ve doğru yol, kişi kendini haklı görüyorsa bağlı bulunduğu Tüketici Hakem Heyetine başvurmak oluyor. Bu ve bunun gibi başvurulara örnek oluşturabilecek Tüketici Hakem Heyeti örnek kararını kredicin.net olarak sizlere açıklıyoruz.

Şikayet Konusu              : Ayıplı Ürün
Şikayet Tarihi                : 03.09.2015
Olayın Özeti: Tüketici, internette ilanı yayınlanan araç için 11.08.2015 tarihinde ….. Araç Bakım ve Uygulama Sis. Oto Petr. İnş. Ltd. Şti.’den 21.500,00 TL bedelle araba satın almak için 1.000,00 TL kaparo ödediğini, kaporayı banka havalesi ile yaptığını, daha sonra gerekli araştırmalarında aracın satıcı firmanın anlattığı gibi kazasız olmadığını, aracın 9 ayrı kazadan 23.000 TL hasar kaydının mevcut olduğunu, ilanda belirtildiği gibi aracın 140000 km’de değilde, 258000 km’de olduğunu, satıcının kendisini yanılttığını, söz konusu arabada ayıp tespit edildiğinden dolayı vazgeçmesi üzerine ilgili firma ile görüştüğünü ve olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple ödemiş olduğu 1.000,00 TL’nin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 10.09.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, 05.10.2015 tarihinde tebligat yapılmış, ancak yasal süre içerisinde cevap hakkını kullanmamıştır.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin ve firmanın belge ve eklerinin incelenmesi sonucunda, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Madde 8’e göre; ‘‘ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı maldır’’. Tüketicinin sunduğu dilekçe ve eklerinin incelenmesinde otomobilin kazalarının bildirilmediği, kilometresinin yanlış belirtildiği, başvuru ekindeki konuşma metinlerinde bunların açıkca belli olduğu, malın ayıplı olduğu anlaşıldığından ve 6502 Sayılı Kanunun Madde 11’e göre tüketici seçimlilik haklarından bedel iadesini talep ettiğinden aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Satışın iptal edilerek tüketicinin kaparo için ödemiş olduğu 1000,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ