Kredi ve Banka Haberleri
Ölüm Aylığı Nedir? Kimlere Verilir?
0

Ölüm aylığı ülkemizde, sigortalı olarak vefat eden kişinin belli kurallar çerçevesinde geride bıraktığı kişilere verilen aylık veya toplu paradır.

Ölüm aylığı almanız bazı şartları vardır ve herkese verilmez. Bu aylığı almanın koşullarını ve kimlere verildiğini sizlere yazımızda belirteceğiz.

Bir kişi vefat ettikten sonra ardında bıraktıklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için; Emekli Sandığı veya Bağ-kur’luysa en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini yatırmış olması gerekiyor. Eğer kişi SSK’lıysa borçlanma süreleri haricinde en az 5 yıl sigortalı olması ve en az 900 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları primini bildirmiş olması gerekir.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Kanunda ölüm aylığı alabilecek kişiler hak sahibi olarak adlandırılmaktadır. Sigortalı olan bir kişi vefat ettiyse ve gerekli şartları karşılıyorsa kişinin anne babası, eşi ve çocukları ölüm aylığı alabilir. Yalnız ölüm aylığının alınması için gerekli şartların sağlanması gerekir. Sağlanmadığı takdirde ölüm aylığı ne yazık ki alınamaz. Bazı durumlarda kişi gün sayısını doldurmadıysa geride bıraktığı kişilere sigortadan para toplu olarak ödenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ