Kredi ve Banka Haberleri
Ödemelere Başlanıldı.
0

Emekli olan kamuda çalışan memur emeklilerinin ikramiye hesaplamalarında, kişi ne kadar çalışırsa çalışsın en fazla 30 yıl üzerinden işlem yapılmaktaydı. Yapılan düzenleme ile birlikte 27 Ocak 2017 tarihi öncesi ve 17 Mart 2017 tarihlerine kadar SGK’ya yapılan başvurular sonucu gerekli incelemeler ile birlikte hak eden memur emeklilerinin ikramiye ödemeleri maaş alınan bankalara gönderildiği, ödemeleri 21 Mart 2017 tarihinden itibaren hesaplarından çekebileceklerine dair açıklama yapıldı.

Yıllardır memurların emekliliklerinde yaşanan büyük sorunun çözülmesi ile en düşük emeklinin alacağı 10 bin liradan fazla olacak. Bu anlamda fazla çalışılan yılların ikramiyelerini memurlar alamamaktaydı ve bu yasanın çıkarılması ile herkesin yüzü gülmüş oldu. 2015 yılında Anayasa Mahkemesinin 30 yılın üstündeki çalışmaların dikkate alınmayacağına dair maddesini iptal etmesi ile haksız uygulamaların sonu gelmiş oldu. Bu dönem sonrası emekli olan memurlar ikramiye almak için başvuruda bulunmuş, başvuruda bulunanlar ise reddedilmişti. Ret edilen başvuru sahipleri dava açmaktaydı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:

“Bu kapsamda olan ve açmış olduğu davanın hangi aşamada olduğu veya sigortalı hizmetleri ile birlikte hizmeti 30 yıldan fazla olanların sigortalı hizmet sürelerinin tetkiki, gibi nedenlerle işlemleri devam edenlere, inceleme sonuçlarına göre ödemeler yapılmaya devam edecektir. Bu nedenle de başvuruda bulunmuş olanlardan incelemeleri devam edenlerin ayrıca bir talepte bulunmalarına gerek bulunmamaktadır. Emekli olunduğu tarihte geçerli olan katsayılara göre 1 tam yıl için hesaplanan emekli ikramiyesi tutarı ekli tabloda gösterilmiştir. Ancak, her tam hizmet yılı için ödenecek ikramiye tutarının bir yıllık tutarı 50 Türk lirasının, ödenecek toplam ikramiye tutarı ise 100 Türk lirasının altında olamayacak şekilde emekli ikramiyeleri ödenecektir.

Buna göre, 1994 yılı Mart ayı içerisinde emekli olan ve 37 yıl 9 aylık hizmeti üzerinden emekli aylığı bağlanan bir şube müdürüne (7) tam hizmet yılı karşılığında ödenecek emekli ikramiyesi, emekli olduğu tarihteki katsayılara göre 70,77 TL (10,11 x 7) olmakla birlikte, her yılına ödenecek ikramiye 50 TL’den az olmayacağından emeklimize ödenecek ikramiye tutarı 350 TL olacaktır. Diğer taraftan, 2006 yılı Eylül ayında emekli aylığı bağlanan aynı durumdaki emeklimize ödenecek emekli ikramiyesi ise 7.317,17 TL (1.045,31 x 7) tutarında olacaktır. İkramiye tutarının üst sınırı 7 bin 500 lira olarak belirlenmiş olup, 7 bin 500 Türk Lirası üzerindeki tutar ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte 2018 yılı Mart ayı içerisinde ödenecektir. Emekli ve hak sahipleri, ödeme bilgileri ile ikramiyeye esas alınan hizmet bilgilerini www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebileceklerdir”

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ