Kredi ve Banka Haberleri
O Borçlar Siliniyor…
0

Hazırlanan yeni torba yasanın ardından Mart ay’ı başında Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren yeni değişiklikler bizleri bekliyor.

Bu değişikliklerin en başında ise yaklaşık 5 milyon vatandaşı ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları (GSS) Nisan ay’ına girmemiz ile birlikte yeniden hesaplanacak ve vatandaşın cebine aylık 53,32 lira olarak yansıyacak. Bu tutarın asgari ücretin brüt tutarının yüzde üçü olarak hesaplanıyor. Hesaplamaların ardından yine kişinin borcu çıkarsa kalan borç on iki takside bölünerek ödenmesi sağlanacak. Böylelikle GSS ile oluşan gecikme cezası ve faizler silinmiş olacak. Ayrıca hanedeki kişi başı gelir 592,5 lira ve daha az ise bu prim miktarını da ödeyemeyecek.

GSS borçlarının silinmesinin ardından vatandaş sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Gelir testi yaptırmayan vatandaşlar otomatik olarak GSS kapsamına alındığından bu kişilere en yüksek tutarda prim borcu yansıtılıyordu. Geçen yıl çıkartılan af ile birlikte borçların cezasız ödeme kolaylığı getirilmişti ve toplam borç yaklaşık 8 milyon lirayı bulmaktaydı.

Gelir Testlerinizi yaptırabilmek için ikametinizin bulunda Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen müracaat etmek gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ