Kredi ve Banka Haberleri
Motoruna Toz Kaçan Elektrikli Süpürge Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu                : Ayıplı Ürün   

Şikayet Tarihi                 : 26.01.2016              

Olayın Özeti: Tüketici, 19.04.2015 tarihinde …… Spot ……. Oyn. Hrd. Ltd. Şti.’den 99,00 TL bedelle elektrik süpürgesi satın aldığını,  daha 3 yıllık garantisi bulunmasına rağmen söz konusu ürünün kullanımı sırasında, arızalanmasından dolayı servise verdiğini, servisin motorunun toz alması sonucu garanti dışına çıktığını belirttiklerini ve kendisinden 40,00 TL tamir ücreti istediklerini, kendisinin ürünü normal şartlarda kullandığını, ürünün arızalnmasında, motoruna toz kaçmasında kendisinin bir kurusu bulunmadığından sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 23.02.2016 tarihli yazımızla savunma istenmiş, 01.03.2016 tarihinde tebligat yapılmış, ancak yasal süre içerisinde cevap hakkını kullanmamıştır.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra ….. Atatürk Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; şikayete konu elektrik süpürgesinde üründe darbe ve çizik izine rastlandığını, elektriğe takılarak motor gücünün ve emme gücünün test edildiğini, bu değerlerin fabrika değerlerinde olduğunu, ancak ürünün içinin açılarak incelendiğini, tüketici kullanımına bağlı bakım eksikliği ve yanlış kullanım sebebi ile filtre yıpranması ve motor bölümünde aşırı tozlanma olduğunu, cihazın internet sitesinde evde kullanım için tasarlandığı belirtildiği, bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir durum olduğu yönünde verdiği beyan doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ