Kredi ve Banka Haberleri
Mesafeli Satış Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 03.11.2014 tarihinde ………. Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş’den 149,99 TL bedelle ürün satın aldığını ancak söz konusu ürünün eline geçmediğini, ilgili firmayı telefonla aradığını ancak ulaşamadığını, bu sebeple söz konusu faturanın iptal edilerek ürün bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 09.03.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; gitti gidiyor tarafından oluşturulan ve www……….com sayfasında bulunan Portal üzerinde kullanıcılar tarafından satılan hiçbir ürünün satışı pazarlaması, reklamı, ithalatı, üretimi ve dağıtımını ………. tarafından gerçekleştirilmemektedir. Herhangi bir sorumluluğu olmamasına rağmen, şirket kullanıcılar arasında güvenli alışveriş ve para transferini sağlamak amacıyla yukarıda ayrıntılı açıklandığı üzere alıcı ürünü teslim aldıktan sonra 3 iş günü+24 saat içinde yani ürünün satışı tamamlanmadan ve ürün bedeli satıcının hesabına aktarılmadan alıcıya ürünü iade etme hakkı tanıyan bir sistem sunmaktadır. Elbette ki şikayetçinin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik kapsamında yasal hakları mevcut olup, kanunlar gereği bu haklarını kullanabilmektedir. Ancak bu hakların muhatabı yukarıda açıklanmış olduğu üzere alıcı ve satıcı arasındaki ilişkinin hiçbir aşamasında taraf olmayan Şirket değildir. Söz konusu olayda da ürünü satışa arz eden ‘‘…… isimli kullanıcı, ilgili satıcıya ilişkin kullanıcı bilgisi ve satışa arz ettiği ürün detayı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra; 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun ilgili maddesi gereği cayma hakkı malın alıcıya ulaşmasından itibaren başladığından, malın alıcıya ulaşmaması durumunda tüm sorumluluk satıcıya ait olduğundan aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin KABULÜNE,

  • Sözleşmenin iptal edilerek, fatura bedeli olan 149,99 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 27,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 27,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin …….. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi. 

NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ