Kredi ve Banka Haberleri
Mesafeli Satış Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 01.02.2015 tarihinde …….. İnternet Medya Hizmetleri’nden 109,00 TL bedelle ürün talep ettiğini, ancak gelen ürünün talep ettiği ürün olmadığını ve söz konusu ürünün arızalı çıktığını bu sebeple söz konusu ürünü 11.02.2015 tarafında iadeli taahhütlü iade ettiğini, bu sebeple söz konusu ürünün fatura bedelini ve yapmış olduğu masrafların tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 09.03.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ancak teligat tarafımıza iade edilmiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra; şikayet konusu ürünle ilgili olarak Tüketicinin 6502 sayılı Kanun Yönetmeliği’nin 8. ve 9. Maddesi kapsamında yasal cayma hakkını süresi içerisinde kullandığı, ancak tüketicinin yapmış olduğu masraflara dair belge sunamadığından aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kısmen KABULÜNE,

  • Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 109,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,

 

  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 27,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 27,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin …. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi. 
  • NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.                   
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ