Kredi ve Banka Haberleri
Memurların 15 Nisan Maaşlarından Kesilecek
0

Yapılan düzenlemeler ile birlikte 45 yaşın altında çalışan memurların hepsi Bireysel Emeklilik Sistemine girmeleri zorunlu hale getirilmişti. Memurun daha önce BES kaydı olsun olmasın bu tarihten sonra her memurun girişi kurumlarınca yapılacak.

Ancak başlangıcından itibaren memur istemezse 60 gün içerisinde BES’ten cayabilecek. Bu hak bütün memurlara tanınmış durumda. Kurumunuzun anlaşarak kesintinin sağlandığı emeklilik şirketine vereceğiniz dilekçe, (faksla gönderilebilir), posta ve e-posta ile başvurarak caydığınızı iletmeniz halinde şirket sizden kesilen ücretin iadesini on gün içerisinden sağlayacak. Bu süre geçerse faiziyle ödemek zorunda kalacak.

İlk 60 gün içerisinde memur caymazsa BES’e devam edebilir. Bu süre zarfından yatırılan paradan herhangi kaybın yaşanması ile mümkün olmayacak.

BES’ne kesinti miktarı brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Yani brüt kazancın yüzde üçü oranında kesinti yapılarak emeklilik şirketine yatırılacak. Bu kesinti miktarı memurun kazancına göre 60-131 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Memurun BES katılımı için herhangi bir şey yapmasına gerek kalmayacak. Çünkü kurumları bütün giriş işlemleri ile paranın kesilmesini sağlarken, bu kesinti bordrolara yansıyacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ