Kredi ve Banka Haberleri
Koltuk Takımı Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu                    : Ayıplı Ürün  

Şikayet Tarihi                       : 02.11.2015                 

Olayın Özeti: Tüketici, 12.10.2015 tarihinde …… Mobilya ve Plastik İnş. Tur. Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.’den 1.750,00 TL koltuk takımı satın aldığını, ancak söz konusu ürünlerin kenarlarında çatlaklar olduğunu fark etmesi üzerine ilgili firmayı aradığını, tamir yapabileceklerini söylediklerini, ancak 1 günlük bir ürün için tamir yaptırmak istemediğini, bu sebeple ilgili firmaya 13.10.2015 tarihinde PTT aracılığı ile ihtarname çektiğini, olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünlerin geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 05.11.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; 12.10.2015 tarihinde ürün teslim formunda görüleceği üzere kanepeler eksiksiz ve ayıpsız bir şekilde teslim edilmiştir. ……… tarafından imzalanan ürün teslim formunda eşyaları ayıpsız bir şekilde aldığınız ortadadır’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra; şikayet konusu ürünle ilgili olarak Tüketicinin 6502 sayılı Kanun Yönetmeliği’nin 8. ve 9. Maddesi kapsamında yasal cayma hakkını süresi içerisinde kullandığının tespit ve kanaati doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Satışın iptal edilerek, söz konusu ürünlerin tüketiciden geri alınarak, tüketicinin ödemiş olduğu fatura bedeli olan750,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 30,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 30,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin …….. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ