Kredi ve Banka Haberleri
Kapatılan Kredi Sigorta Ücretinin İadesi
0

Kredilerin şüphesiz hakimi bankalar müşterilerine kredi imkanlarını sunarken bunların yanında kendi ortakları olan sigorta şirketi üzerinden Hayat Sigortası Poliçesi düzenlemek kaydıyla gelir irat ederler. Ücretlendirilen sigorta bedeli krediyi talep eden müşterinin yaşı, kredi miktarı ve vadesi gibi nedenlerle hesaplanır. Kredi tahsisi ile bu ücret kesintiye uğratılarak kişinin hesabına kredisi virman edilir.

Kişiye uzun vadelerde kredi tahsis edilmiş olsa da; kişi elindeki imkânlar çerçevesinde aldığı krediyi kısa dönem içerisinde kapatabilir. Bu kapatma ile erken ödemiş olduğu borçlarının bitimi sonucu yaptırmış olduğu hayat sigortası poliçesinin iptalini isteyebilir. İptalinin sağlanması için tüketici başvuru dilekçesi ile birlikte krediyi aldığı banka şubesine başvurmalıdır. Dilekçede iptalini istediği sigorta poliçe numarasının olması sağlıklı bir adım olur ki, yanlış bir sigortanın iptalini sağlamış olmasın.

Başvuru dilekçesine istinaden banka değerlendirmeye yaparak, gerekli hesaplamayı yapar, masrafları düşer ve kalan kısmını ise otuz gün içerisinde bankada bulunan hesabınıza virman eder. Böylelikle kapatılan kredinin hayat sigortası ücretinin iadesi iptali sağlanmış olur ve ücret iadesini geri almış olursunuz.

Başvuru sonrasında bazı bankalardan tüketicilerin geri dönüş alamadıkları, gerekli ücretin yatırılmadığına dair şikayetler de bulunmaktadır. Yasal olarak bankalar bu iptali sağlamakla yükümlüdür. Sağlanmadığını düşünüyorsanız poliçenin bir örneği, kesinti miktarını gösterir dekont ile birlikte bir dilekçe eşliğinde Kaymakamlıklar bünyesindeki Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Heyetten çıkan sonuca göre bankalar işlem yaparak gerekli mağduriyetinizin giderilmesini sağlayabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ