Kredi ve Banka Haberleri
İnternet Hattı Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, …. A.Ş.’nin 701*****87 nolu abonesi olduğunu, Mersin Aydıncık’ta ikamet ederken iş yeri değişikliği sebebi ile 19.06.2015 tarihinde yukarıda belirtmiş olduğu adrese kullandığı interneti nakil istediğini, ancak ilgili firmanın yanlış yere nakil yapması ve bunu defalarca ilgili firmaya bildirmesine rağmen bir türlü düzeltmediğini, bunun üzerine 28.09.2015 tarihinde telefon ve internet hattını iptal ettirdiğini, nakil esnasında telefon hattında problem olmazken, internet hattına Temmuz-Eylül 2015 dönemlerinde tarafına toplam 194,00 TL fatura çıkardıklarını ve söz konusu faturayı ödediğini, ancak daha sonra cayma bedeli adı altında 258,68 TL fatura talep ettiklerini, bu sebeple ilgili firmanın müşteri hizmetlerini aradığını, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, mağduriyetinin giderilmesini ve ödemiş olduğu 169,00 TL’nin tarafına iadesini ve Cayma bedeli adı altında tarafına çıkarılan 258,68 TL’nin iptal edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 25.11.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, tüketicinin 24 aylık taahhüt süresinden önce aboneliğini sonlandırması sebebi ile tahakkuk eden kampanya kapsamında yaralanmış olduğu indirimlerin yansıtıldığı 2015 Ekim (258,68 TL) faturasının ödemekle yükümlü olduğu tartışmasızdır. Söz konusu fatura ile kampanya kapsamında yararlanılan avantajlar (indirimler) bedeli tahakkuk ettirilmiş olup, her hangi bir şekilde haksız ya da fazla ücret tahakkuku söz konusu olmamış ve tüketici mağduriyetine sebebiyet verilmemiştir. Bu hususlar çerçevesinde hiçbir şekilde haksız ya da fazla ücret tahakkuku sureti ile şikayetçinin mağduriyetine sebebiyet verilmesi söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla şikayetçinin haksız ve hukuki dayanaktan yoksun şikayetin reddi gerekmektedir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra şikayetçinin taşındığı ve alt yapının bulunmadığından dolayı kimse hizmet karşılığı olmadan bir bedel ödemeye zorlanamayacağından ilgili sözleşmenin ilgili maddeleri (haksız şart) niteliğinde olduğu anlaşılmakta; ayrıca 6502 sayılı Kanunun 52. Maddesinin gereği aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Tüketiciden haksız olarak alınan 169,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine ve 258,68 TL’nin iptal edilmesine
  •  itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ