Kredi ve Banka Haberleri
İnternet Bağlantısı Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 24.03.2013 tarihinde 1 yıllık internet için 44,00 TL için anlaşma yaptıklarını, anlaşmada belirtilmesine rağmen gelen faturanın her ay arttığını, bunun üzerine kapattırdığı, ancak daha sonra kendisinin müşteri hizmetlerince aranarak kendisine donduralım, değerlendirmeye alalım dediklerini, müşteri hizmetlerinin kendisine dondurma işleminde ücret alınmayacağını söylediklerini, ancak daha sonra kapatma yapılmadı denilerek iki fatura daha geldiğini ve tüketicinin kendisinin onu da ödediğini, bu sebeple sözleşmenin iptal edilerek gereğini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 24.11.2014 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında; şikayetçi aboneliğini iptal ettirmek için 17.09.2014 tarihinde ….. Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğu, akabinde çağrı merkezinin 23.09.2014 tarihinde şikayetçi ile yaptığı ekte ses kaydı sunulan görüşmede, şikayetçi onayı dahilinde abonelik iptalinden vazgeçmiştir. Şikayetçi ekli ses kaydından da anlaşılacağı üzere çağrı Merkezi asistanı tarafından detaylı olarak bilgilendirilmiş ve aboneliğinin devam ettirilmesi hususunda kendisinin kabul ve onayı alınmıştır. Açıklanan hususlar muvacehesinde hiçbir şekilde haksız ya da fazla ücret tahakkuku sureti ile şikayetçinin mağduriyetine sebebiyet verilmesi söz konusu olmamıştır. Dolayısı ile şikayetçinin haksız ve hukuki dayanaktan yoksun şikayetinin reddi gerekmektedir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra; ekteki ses kaydının dinlenmesi sonucu aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin talebinin KABULÜNE;

  • Sözleşmenin iptal edilerek, 17.09.2014 tarihinden sonra gelen faturaların iptal edilmesine, oybirliği ile karar verildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ