Kredi ve Banka Haberleri
Gün Isı Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 03.02.2012 tarihinde …… Isıtma Soğutma Güneş Enerji Sistemleri Ltd. Şti.’nden 900,00 TL bedelle güneş enerji sistemi satın aldığını, 4 yıl garanti verdiklerini, ancak soğuk su kazanının çürümeye başladığını, bu sebeple ilgili firmaya şikayetini belirttiğini, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple mağduriyetinin giderilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 25.02.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında ilgili müşterimizin şikayeti konusunda tarafımıza her hangi bir bildirimde bulunmadığı, ayrıca; almış olduğu ürünler için düzenlenen satış sözleşmemizin ürün bilgisinin 4. Sırasında yer alan alüminyum kolektör için firmamız tarafından 4 yıllık garanti verildiği ve yine aynı sözleşmenin 1, 3, 5, 6 sırada yer alan (garanti süresi sona eren) ürünler için (paket sistem alınması nedeni ile) firmamızca 2 yıllık garanti süresi verildiği ve 4. Sırasında yer alan kolektör için de müşterimizin tarafımıza her hangi bir yazılı müracaatının olmadığı ve kusurlu olduğuna dair bağlayıcılığı olan her hangi bir kamu kurum veya kuruluşundan bilirkişi mahiyetinde bir tespit yazısı ibraz etmediğini bilgilerinize sunarız’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra ……. Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; 06.01.2012 tarihinde alınan ….. markalı gün ısı’nın garanti kapsamında olmadığı, ancak söz konusu üründe meydana gelen arızanın yapılan boyanın ve kullanılan malzemenin dayanaksızlığından kaynaklandığı, yapılan incelemeler sonucunda soğuk su kazanında darbe izine rastlanmadığı, ancak boyasının dökülmeye ve çürümeye başladığı, bu ürünün 2 yıl garantisinin olmasına rağmen TSE belgesi taşıması sebebi ile bu kadar kısa sürede deformasyona uğramaması gerektiği, bunun sebebinin ise yapılan boyanın ve kullanılan malzemenin dayanaksızlığından olduğunun tarafınca tespit edildiği, bunun da tüketici hatasından kaynaklanmayan bir durum olduğu, yönünde verdiği rapor doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKüM: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Söz konusu ürünün şikayet edilen firma tarafından geri alınarak yenisi ile değiştirilerek tüketiciye iade edilmesine,
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ