Kredi ve Banka Haberleri
Fotoğraf Makinesi Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu              : Ayıplı Ürün   

Şikayet Tarihi                 : 19.10.2015   

Olayın Özeti: Tüketici, 30.12.2013 tarihinde ….. İç ve Dış Tic. A.Ş.’den 1.899,00 TL bedelle fotoğraf makinesi satın aldığını, söz konusu ürünün arızası sebebi ile servise verdiğini, kendisine lensinin ve flaşının değişmesi gerektiği söylediklerini, ancak sorunun devam ettiğini, ürünün 6 kez aynı arızadan dolayı servise gitmesine rağmen arızanın giderilemediğini, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 23.10.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘mağazalarımızda satışı gerçekleştirilen ürünlerin satış sonrası hizmetleri ürünün distribütörü veya üreticisi tarafından belirlenen yetkili servisler tarafından verilmektedir. Müşteri memnuniyetine verilen önem ….. hizmet anlayışının temelini oluşturduğundan Teknosa üretici firma olmamasına rağmen, müşterilerinin memnuniyetini sağlamak adına servis hizmetleri konusunda operasyonel destek sağlamaya çalışmaktadır’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra Kepez Atatürk Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu fotoğraf makinesinin garanti kapsamında olduğunu, söz konusu üründe darbe ve çizik izine rastlanmadığı, söz konusu ürünün orijinal şarj cihazı ile şarj edildiğini ve açıldığını, söz konusu ürüne HAFIZA KARTI takılarak 72 saat denendiği, bu süre içerisinde söz konusu ürünün kullanımı sırasında donduğunu ve hiçbir işlem yapmadığını, söz konusu ürüne lens bağlı iken lens takın uyarısının ekrandan gitmediğini, kapatılıp açıldığında düzeldiğini, oluşan bu arızanın yazılım arızasından kaynaklandığını, bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir durum olmadığı yönünde verdiği rapor doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 899,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ