Kredi ve Banka Haberleri
Evde Bakım Maaşı
0

Günümüzde zorlaşan hayat şartlarına ayak uydurmak ve rahat bir şekilde yaşamak giderek zorlaşıyor. Sağlığı yerinde olan kişiler bile bu şartlara ayak uydurmakta zorlanırken, bu durum bakıma muhtaç olan kişiler için çok daha zor bir durumdur. Ülkemizde yapılan belirli düzenlemelerden sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakıma muhtaç olan kişiler için destek olmakta ve bakıma muhtaç olan kişi ve yakınlarına belirli bir ücret ödemektedir. Bakanlık tarafından yapılan bu destekten yararlanmak için kişilerin belirli şartları taşımaları gerekiyor. Aksi halde her bakıma muhtaç kişi evde bakım maaşı ayrıcalıklarından yararlanamıyor.

Evde bakım maaşını almak için öncelikli olarak yerine getirilmesi gereken şart tabi ki bakıma muhtaç olunan kişinin sağlık durumunu ve bakıma muhtaç olduğunu gösteren rapordur. Tam teşekkülü bir hastaneden alınması gereken bu raporda bakıma muhtaç olan hastanın ağır engelli olarak gösterilmesi gerekir. Eğer bu ibare verilen raporda yer almazda kişiler evde bakım maaşını almayı hak edemiyorlar. Rapor alındıktan sonra uyulması ve yerine getirilmesi gereken ikinci konu ise eve giren gelirin hesaplanmasıdır.

 İlgili kurumlar tarafından yapılan hesaplamada bakıma muhtaç olan kişinin yaşadığı evdeki gelirin yaşayan kişi sayısına bölünmesi sonucunda askeri ücretin 2/3 ü olmuyorsa evde bakım maaşı almaya hak kazanılmış olur. Evde bakım ücreti almak için gereken bu şartlar yerine geldikten sonra kişilerin kendilerinin ya da yakınlarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek maaş almak istediklerine dair başvuru yapmaları gerekir. Kurum tarafından yapılan inceleme ve araştırmadan sonra uygun görülen kişiler için devlet her ay maaş ödemeye başlar.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2016 yılının ilk yarısına kadar belirlenen ve bakıma muhtaç kişiler ödenen evde bakım maaşı 888 TL dir.

2017 yılında bu rakamlarda değişiklikler olmuştur ve asgari ücrete yapılacak her zam ile birlikte bu rakamlarda değişiklik gösterir. 2017 yılı ilk altı ayında bu rakam 952 lira iken ikinci altı ayında ise yaklaşık 990 lira seviyelerinde olması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ