Kredi ve Banka Haberleri
Çatlak Cep Telefonu Tüketici Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 02.12.2014 tarihinde ……….. A.Ş.’den 119,00 TL bedelle cep telefonu satın aldığını, söz konusu ürünün ekranın çatlak olduğunu, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak yenisi ile değiştirilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 22.01.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘şikayet konusu ürünle ilgili olarak alıcı ile görüşülüp, mağduriyeti giderilmiştir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve ekleri ve firmanın savunmasının incelenmesinden sonra Kepez Atatürk Teknik Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu ….. marka cep telefonunun garanti kapsamında olmadığı, söz konusu üründe darbe ve çizik izine rastlandığı, söz konusu ürünün orijinal şarj cihazı ile şarj edildiği, ancak ekranı kırık olduğu için açılamadığı, söz konusu ürünün darbeden kaynaklı olarak hasar gördüğü ve çalışmadığı, ayrıca söz konusu ürünün arızalı olarak kargodan geldiği ile ilgili herhangi bir belge olmadığının, tarafınca tespit edildiği, bunun da tüketici hatasından kaynaklanan bir durum olduğu yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin talebinin reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ