Kredi ve Banka Haberleri
Beyaz Eşya Servis Ücretine İtiraz Tüketici Karar Örneği
0

Olayın Özeti: Tüketici 13.07.2014 tarihinde almış olduğu ……….  marka bulaşık makinesinin arızası sebebi ile servis çıkardığını, ancak eve gelen servisin bir sorunu yok demesine rağmen 35,00 TL ücret istediklerini ve ikram olarak kireç çözücü verdiklerini, söz konusu ürünü servis gittikten sonra kullandığını, ancak tekrar hata verdiğini, tekrar servis çağırdığını, arızanın giderildiğini, bunun üzerine ilgili firmaya telefonla aradığını, kendisine 10,00 TL’yi iade edebileceklerini ancak 25,00 TL’yi veremeyeceklerini, bu sebeple kendisinden haksız olarak alınan 35,00TL’nin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

 Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan savunma istenmiş, 30.07.2015 tarihinde tebligat yapılmış, ancak yasal süre içerisinde cevap hakkını kullanmamıştır.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra ……………. Elektronik Öğretmeni bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; şikayete konu bulaşık makinesine gelen elektriğin ve su basıncının normal olduğu, yapılan fiziksel kontrol sonucunda darbe ve çizik izine rastlanmadığı, söz konusu ürünün içine kirli bulaşık atılarak kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi deterjan atıldığı ve uygun program seçilerek yıkamaya başlandığı, yıkama sonucunda bulaşıklardaki lekelerin temizlendiği, söz konusu üründe herhangi bir sorun olmadığı yönünde bu durumda arızanın tüketici kaynaklı biri durum olmadığı yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne;

Tüketiciden haksız olarak alınan 35,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildiNOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.            

  • NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.      
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ