Kredi ve Banka Haberleri
Hediye Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu                :Mesafeli Satış

Şikayet Tarihi                   :04.03.2015         

Olayın Özeti: Tüketici, 02.02.2015 tarihinde ……… Dağıtım Lojistik ve Paz. Tic. A.Ş.’den 99,00 TL bedel karşılığı kendisine gelen hediyenin ilgili firmanın belirttiği özellikte bir ürün olmaması sonucu söz konusu ürünü iade etmek için 17.02.2015 tarihinde ihtarname çektiğini, ancak olumlu bir sonuç alamadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 09.03.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘firmamız sözleşme gereği sadece PTT’ye vermek üzere kargo toplaması yapmaktadır. İçeriği hakkında bilgi sahibi olmamız, alıcıyla sipariş hakkında herhangi bir telefon görüşmemiz ya da ücret iadesi taahhüdümüz olmamıştır. Söz konusu gönderi ve kusuru ile ilgili yazı hakkında gerekli bilgi adı geçen firmaya iletilmiş olup, muhatap firmanın iletişim bilgileri aşağıda yazılıdır. Ayrıca tüketicinin şikayet dilekçesinde de anlaşılacağı üzere firmamızın kargo firması olduğu anlaşılacaktır. Dolayısı ile alıcının ücret talebini ve diğer taleplerini karşılamamız mümkün değildir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra; şikayet konusu ürünle ilgili olarak Tüketicinin 6502 sayılı Kanun Yönetmeliği’nin 8. ve 9. Maddesi kapsamında yasal cayma hakkını süresi içerisinde kullandığı tespit ve kanaati doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin KABULÜNE,

  • Ayıplı ürünün tüketiciden geri alınarak fatura bedeli olan 99,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 27,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 27,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin …. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ