Kredi ve Banka Haberleri
Banka Dosya Masrafı Almaya Aracı Tüketici Kararı
0

Banka Dosya Masrafı Almaya Yardım Etme Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği

Şikayetin Konusu     : Ayıplı Hizmet

Şikayet Tarihi                       : 02.02.2015

Karar Tarihi             : 31.07.2015

Olayın Özeti: Tüketici, 26.01.2015 tarihinde …… Danışmanlık Hiz. Ve Tic. Ltd. Şti.’den kendisini cep telefonu ile aradıklarını, bankadan son on yıl içerisinde çekmiş olduğu kredilerin ve kredi kart aidatlarını geriye alabileceklerini, Bunun için hiçbir işlem yapmasına gerek olmadığını, firma tarafından dilekçeler ile belgelerin temin edilerek ilgili yerlere başvuru yapılacağını, bir ay gibi kısa bir zamanda alınan masraf ve aidatların hesabıma yatırılacağını belirttikleri, bu sebeple kendisinden kart bilgilerini istediklerini belirntmiştir.

Tüketici bunun üzerine kart bilgilerini verdiğini, daha sonra kendisinden  1.485,90 TL para çektiklerini, çekilen bu paranın iptali için 5-6 kez ilgili firmayı aradığını, firmada yetkili kimseyle görüşemediği gibi olumlu bir sonuç alamadığını, kendisinden haksız yere alınan bu bedelin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının özeti; İlgili firmadan 09.03.2015 Tarihli yazımızla savunma istenmiş, Posta Telefon Telgraf Müdürlüğünce 17.03.2015 tarihinde tebligat yapılmış, ancak yasal süre içerisinde cevap hakkını vermemiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve eklerinin incelenmesinden sonra; tüketici şikayete konu olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğundan ve tüketicinin kendi rızası ile onay verdiğinden dolayı, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm:  Tüketicinin talebinin Reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ