Kredi ve Banka Haberleri
Arızalı Cep Telefonu Kararı
0

Olayın Özeti: Tüketici, 27.07.2014 tarihinde ……………………….. A.Ş.’den 2.099,00 TL bedelle cep telefonu satın aldığını, ancak bir süre sonra sorunlar yaşadığını, söz konusu ürünün kapandığını, şarja taktığını ancak açılmadığını, dokunmatiğinin çalışmadığını, bu sebeple ilgili firmaya götürdüğünü, ancak kendisinden 847,77 TL ücret istediklerini, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak yenisi ile değiştirilmesini, ya da fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 21.05.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘şikayet konusu cihazda yetkili servis incelemesinde yetkisiz müdahale olduğu, bu durumun kullanıcı hatası sonucunda meydana gelmiş olduğu tespit edilmiş, garanti kapsamı dışında kaldığı belirtilmiştir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosyası ve ekleri ve firmanın savunmasının incelenmesinden sonra ……………….. bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu ……. marka cep telefonunun garanti kapsamında olduğu, söz konusu üründe darbe izine rastlanmadığı, kullanıma bağlı çizikler olduğu, söz konusu ürünün sökülerek elektronik mikroskop altında incelendiği ve sıvı izine rastlanmadığı, söz konusu ürünün orijinal şarj cihazı ile şarj edilemediği, bataryasının baka bir cihazda şarj edildiği ve açılmak istendiği, ancak söz konusu ürünün açılırken sistemde kaldığı, bunun da cihaz root atılması sonucu olduğunun tarafınca tespit edildiği, bununda tüketici hatasından kaynaklanan bir durum olduğu, bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir durum olduğu, yönünde verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin talebinin reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ