Kredi ve Banka Haberleri
Arızalı Cep Telefonu Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği
0

Arızalı Cep Telefonu Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği

Şikayet Konusu           :  Ayıplı Ürün

Şikayet Tarihi              :  29.01.2014

Karar Tarihi                           :  09.05.2014

Olayın Özeti: Tüketici 08.03.2012   tarihinde satın aldığı  ….. Markalı cep telefonunun arızalanması üzerine 20.01.20134 tarihinde Teknik Servisine verdiğini, teknik servisin sorunun Anakart arızası olduğu, bununda Tüketici hatası olduğunu söylediği, Söz konusu ürünün Garanti dahilinde olduğu ve tamir edilmesini istediği, Garanti dışı olabilecek kendinden kaynaklı bir sorun olmadığı, Bundan dolayı telefona ödediği 129.00 TL’nin tarafına  iadesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının özeti: ilgili firmadan 10.01.2014  tarihli yazımızla savunma istenmiştir. Firma savunmasında özetle  Söz konusu Ürününün Anakart arızası mevcut olduğu, Bu arızanın tamirinin mümkün olmadığı, bununda kullanıcı hatasından kaynaklı olduğu bu sebeple şikayetin   şikayetin reddini   talep etmektedir.

İnceleme ve gerekçe: tüketicinin dosyası ve eklerinin incelenmesinden  sonra ….. teknik endüstri meslek lisesi görevli uzman bilirkişi üründe inceleme yapmak üzere görevlendirilmiş bilirkişi İncelmeye konu …. Markalı CEP TELEFONUN’ DA darbe izine rastlanmadığı, kullanıma bağlı çizikler oluştuğu, orijinal Şarj cihazı ile şarj edilemediği, telefonun açılmadığı, Söz Konusu Ürünün sökülerek Elektronik mikroskopta incelendiği, Sıvı temasına veya tüketici hatası gerektirecek yetkisiz giriş, Ana kart da çatlak, darbe veya ezik izine rastlanmadığı, Anakart arızasının Tüketici kaynaklı olamayacağı tarafımca tespit edildiği, Bununda Tüketici hatasından kaynaklanmayan bir durum olduğu yönünde  verdiği rapor doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin  talebinin kabulüne  , ayıplı ürünün satıcı firma tarafından iade alınarak ürün bedeli olan 129.00 TL nin Ercan AYDIN’a iade edilmesine  itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

NOT: 4822 Sayılı Kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun  22. maddesi uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ