Kredi ve Banka Haberleri
Aracınıza Park Halinde Çarpılırsa Ne Yapmalı?
0

Maddi olarak birikimlerimizi bağladığımız araçlarımız başımıza gelebilecek kazalar sonucu doğacak zararları karşılamak üzere zorunlu trafik sigortası ve hatta kasko yaparak güvence altına almaya çalışırız. Bununla birlikte sahibi olduğumuz aracı korumak, trafik kurallarına uymak için örnek vatandaşı temsil olarak hareketle aracımızı en uygun yere park ederiz. Pe ki güvenli olarak park ettiğimiz aracımıza birisi çarpar ve kaçarsa ne yapmamız gerekir?

Park Halindeki Aracınıza Çarpılırsa Ne Yapmalı?

Maddi hasarlı olarak yapılan kazalardan birisi de park halindeki araçlara çarpılmasıdır. Kişi güvenli olarak park ettiği aracının başına geldiğinde taşıtına çarpıldığını fark ettiği anda yapması gerekenleri iyi bilmeli. Çarpan kişi belliyse, aracın başında bekliyorsa her şey yolundadır. Peki ya kaçıp gittiyse zararınız ne olacak?

Çarpan kişinin bulunması ile düzenlenecek kaza tutanağı kazaya sebep olan aracın ruhsat fotokopisi ile maddi hasarın karşılanması için beş iş günü içinde sigorta şirketine başvurulması gerekir.

Sürücü ve çarpan araç kaza mahallinde yoksa ve kaskonuz varsa zabıt tutturulması gerekir. Buradaki zabıttan kasıt raporu emniyet güçlerin, Jandarma bölgesinde ise jandarma karakoluna tutturulması gerekir. Zabıtla birlikte aracın fotoğraflarını yine beş iş günü içinde sigorta şirketine başvurarak yerine getirmelisiniz.

Türkiye’de trafiğin güvenli bir şekilde yürütülmesi ve hakların korunması amacıyla yürürlükteki Trafik Kanunu ile işlem görülmektedir. Bu kanunun 108. Maddesi ile Trafik Garanti Sigorta Hesabı oluşturulmuştur. Ve bu hesabın kaynağı ise yapılan zorunlu trafik sigortalarından kesilen yüzde 2’lik ücretler ile karşılanmaktadır.

Trafik Garanti Sigorta Hesabı Neden Açıldı?

Trafiğe açık karayollarında meydana gelecek kazalara sebep olan araçların trafik sigortasının olmaması, çalıntı araçlar ile kazaların gerçekleşmesi, aracın sigorta şirketinin çeşitli sebeplerle kapanması durumlarında maddi hasarın karşılanması için Trafik Garanti Sigorta Hesabı oluşturulmuştur.

Maddi Hasarlı Kazalarda Başvuru Evrakları

  • Trafik Sigortasına ait Poliçe Tutanağı
  • Tutulacak Kaza Tespit Tutanağı
  • Ekspertiz Tutanağı
  • Maddi Hasarın Faturası
  • Varsa İfade Tutanağı
  • Mağdur tarafından yapıldıysa ödeme belgesi

Sonuç olarak aracınıza çarpılması durumunda hasarın karşı aracın sigortası tarafından karşılanması gerekir. Ortalıkta böyle bir araç ve sigorta yoksa tutulacak kaza tespit tutanağı ve diğer evraklar ile gerekli başvuruların yapılması gerekir. Bu başvuru ile oluşturulan Trafik Garanti Sigorta Hesabından maddi hasarınızın karşılanması yoluna gidilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ