Kredi ve Banka Haberleri
Akıllı Kumbara Geliyor.
0

Geleneksel Kumbaranın 1928 yılında hizmete sunulmasının bir simge haline gelen İş Bankasının kumbarası özellikle çocuklara birikim alışkanlığının aşılanmasıyla, yaygınlaşmasına neden oldu. Yıllardır bütün bankalar olduğu gibi birikimin heveslendirilmesi için çeşitli şekillere giren kumbaralar teknolojinin çağ atlamasının ardından gelişen dijital ortamla birlikte yeni bir hüviyet kazanmış durumda.

Fiziki olarak şekil değişikliğine uğramış olsa da, İş Bankasının kumbarasında bir değişiklik yaşanmamıştı eski şekliyle bugüne kadar ulaştı. Ancak İş Bankası Kumbarası artık teknolojinin nimetlerinden faydalanmak üzere yeniden yaratıldı ve eskiyle yeni kumbaranın birleşiminden yeni çalışma şekliyle karşımıza çıkacak. Akıllı telefonlara bluetooth ile bağlanabilecek olan kumbaraya kişi dijital ortamda para  gönderebilecek ve  para kişinin hesabına yatırılmış olacak. Yine de arzu edildiği sürece eski sistemde olduğu gibi fiziki olarak para atımı ile kumbara kullanılabilecek. Biriken paralar yine şubeler nezdinde bulunan hesaplara fiziki olarak yatırılabilecek.

Farklı dijital ortamlarda kullanılan online bankacılık sistemi ile yeni hizmet anlayışını değiştiren ve sürekli güncel değişikliklere odaklanan İş Bankası yeni bir hizmet dalını daha uygulamaya geçirerek iMessage ile yani mesaj yoluyla para gönderme olanağını müşterilerine sunmuş olacak.

Kumbaranın gelişimi için ülkemizde başrol oynayanlardan bir banka olan İş Bankası açmış olduğu müzesinde aynı zamanda kumbaraların Türkiye’de ki macerasını belgeleri, bilgileri ve fotoğrafları ile “Bir Kumbara Öyküsü” konsepti ile sunuyor. Sergide kumbara reklamları ile ilanları da en orijinal haliyle görmek mümkün. Bunlarla birlikte Antalya Müzesinde hâlâ topraktan yapılmış kumbaraları görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ