Kredi ve Banka Haberleri
İkinci El Araçların Yılı Olacak.
0

Yaşanılan Kasım ay’ındaki ÖTV artışı ile sıfır km araç alımlarında fiyat artışının yaşanmasıyla ikinci el araç alımları da hareketlenmişti. Ancak 2017 yılında döviz kurlarında meydana gelen artışlar ile araç satışlarında ciddi daralmalar oluştu. Oluşan kur zammının yaklaşık yüzde yirmi oranında olması ile bu fark araç satışlarına yansımaya başladı.

Kur artışıyla maliyetleri artan otomotiv sektöründe elindeki stokları eriten firmalar maliyet farklarını eklemeye başlamış durumda. Dövizde meydana gelen son üç aydaki artışlar araçlara yüzde 3-5 arasında zam yapılmasına neden olabilecek.

ÖTV nin ardından kur artışıyla yüksek rakamlara ulaşan taşıt fiyatları tüketicinin 2017’den itibaren ikinci el araçlara kayması gündemde. 2016 yılında bir milyon sınırını aşan taşıt ve hafif ticari araç alımlarının bu yıl bu rakamların altında kalması bekleniyor.

Fiyatların artışıyla, araç satışı yapan firmalar sıfır km araç satışlarını canlı tutabilmek adına kampanyalar düzenlerken, araçların genelinin krediler ile alındığından taşıt kredisi faiz oranları da araç satışlarını etkileyen faktörlerden. Bir önceki yıl 5,8 milyon ikinci el araç satışı gerçekleşirken, gelişen ekonomik durumlar nedeniyle bu yıl yaklaşık 7 milyonluk 2. El araç satışının gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Kullanılmamış bir araç yerine yaşı daha küçük araçlar ile yenileme yapması beklenen vatandaşın Hükümetin atacağı tedbirleri de dikkate alacağı bekleniyor.

Uzmanlarca yeni araçlara yapılacak zamların yıl sonu itibari ile Kasım veya Araık ay’ında kaçınılmaz olduğu söyleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ