Kredi ve Banka Haberleri
20 İş Gününü Geçen Ayakkabı Tüketici Kararı
0

20 İş Gününü Geçen Ayakkabı Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneği

Şikayet Tarihi : 22.10.2015

Karar Tarihi    : 16.10.2015

Olayın Özeti: Tüketici, 21.3.2015 tarihinde ……. Yönetim ve İşletim Giy. Ayk. Gıda rest. Tic. Ltd. Şti.’den 119,40 TL bedelle ayakkabı satın aldığını, söz konusu ürünü kusurundan dolayı 10.09.2015 tarihinde ilgili firmaya götürdüğünü, ancak 19.09.2015 tarihinde söz konusu ürünün hâlâ gelmediğini ve ilgili personel tarafından ürün inceleme formunun arkasına da ürünün henüz mağazaya teslim edilmediği yazıldığı, 20 iş günü geçmiş olmasına rağmen tarafına herhangi bir geri dönüş olmadığını, bu sebeple söz konusu ürünün geri alınarak fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 22.10.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘müşterimiz 10.09.2015 tarihinde ürünü mağazamıza getirmiş ve ürün ……genel merkezine gönderilmiştir. Konu ile ilgili olarak 21.09.2015 tarihli bir yazı ile ürünün iadesinin kabul edilmediği bize Hotiç genel merkezi tarafından iletilmiştir. Ürün elimize ulaştığında sistem üzerinden müşterimize otomatik SMS atılmıştır. Müşterimizin ayakkabısı ve konu ile ilgili yazı mektubu henüz müşterimiz tarafından teslim alınmamıştır ve tarafımızda bulunmaktadır. Müşterimizin talebinin kabul edilmemesi konulu mektup ve SMS gönderildiği ile ilgili ekran görüntüsü ektedir’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe:. Tüketicinin ve firmanın belge ve eklerinin incelenmesi sonucunda, tüketicinin sunmuş olduğu ekte ilgili firmanın 22.10.2015 tarihinde göndermiş olduğu SMS üzerine ilgili firmaya gittiğini, ancak ürünün incelemeden henüz çıkmadığı yönünde beyan verilmiştir.Tüketicinin ekte sunduğu belgelerden anlaşılmak  üzere ve 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunun Garanti belgesi yönetmeliğinin 8. 9. Maddesinin (b bendi) göre 20 iş günü içerisinde tesliminin yapılmadığının tespit ve kanaati doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Tüketicinin talebinin KABULÜNE;

  • Satışın iptal edilerek fatura bedeli olan 119,00 TL’nin şikayet edilen firma tarafından tüketiciye iade edilmesine,
  • 6502 Sayılı Kanunun 70. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca, şikâyet dosyası için yapılan 30,00 TL tebligat ücretinin şikâyet edilen tarafından ödenmesine, şikâyet edilenden işbu 30,00 TL’nin 6183 Sayılı Yasa uyarınca tahsili için karar örneğinin şikâyet edilenin bulunduğu yerdeki Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne tebliğine, ödendiğine ilişkin alındı belgesi veya muhasebe işlem fişinin aslının veya noter onaylı örneğinin ……. Hakem Heyeti Başkanlığına iletilmesine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

Karar hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ