Kredi ve Banka Haberleri
20 İş Günü Geçen Bilgisayar Tüketici Kararı
0

Şikayet Konusu               : 20 İş Günü  

Şikayet Tarihi                 : 21.10.2015   

Olayın Özeti: Tüketici, 26.10.2015 tarihinde …… Bilgisayar San. Ve Tic. A.Ş.’den 1.800,00 TL bedelle bilgisayar satın aldığını, söz konusu ürünün arızalanması sonucu garanti kapsamında 25.08.2013 tarihinde servise verdiğini, ancak 20 iş gününü geçmesine rağmen kendisine bilgi verilmediğini, bu sebeple satışın iptal edilerek, fatura bedelinin tarafına iade edilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 23.10.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma Tüketici Hakem Heyetine göndermiş olduğu savunmasında özetle; şikayet konusu ürün şirket yetkili teknik servisine getirilmiş olup, teknik serviste yapılan detaylı incelemeler neticesinde ürünün klavye ve bataryası değiştirilerek onarım tamamlanmıştır. Ürün 09.11.2015 tarihinde teslime hazır hale gelmiştir’’  ancak tüketici ürünü teslim almamıştır. Firma olarak biz müşterilerimizin mağduriyetini gidermek üzere, mümkün olan imkanlar çerçevesinde gerekli yardımları yapıyoruz.  Sonuç olarak müşterimizin bilgisayarı ile gerekli işlemleri yaparak teslime hazır hale getirdik. İstediği zaman bilgisayarını teslim alabilir, şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin ve firmanın belge ve eklerinin incelenmesi sonucunda, 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunun Garanti belgesi yönetmeliğinin 8. 9. Maddesinin (b bendi) göre 26 Ekim 2015 tarihinde teslim edilen bilgisayarın tamirinin tamamlanarak 20 iş günü içerisinde tesliminin yapılmadığı anlaşıldığından ve tüketicinin talebine cevap verilmediği tespit ve kanaati doğrultusunda aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin kabulüne,

  • Sözleşmenin iptal edilerek fatura bedeli olan 800,00 TL’nin şikayet edilen tarafından tüketiciye iade edilmesine, itirazi kabil olmak üzere karar verildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ